Feng-Shui jídelního stolu

Jídelní stůl patří mezi nejdůležitější místa v interiéru z pohledu Feng-Shui. Vždy se ptám, jak vypadá zasedací pořádek (je-li nějaký) a vztahy v rodině harmonizuji právě tady.

U jídelního stolu totiž velmi snadno nastavíte rodinnou hierarchii. Do čela stolu patří otec rodiny. Podvědomě tak ví, že vše řídí a nese za celou rodinu zodpovědnost. Nemusí si svou pozici vynucovat, všichni rodinní příšlušníci to „vědí“ a zařizují se podle toho.

Po otcově levici sedí matka. Muž od své ženy přijímá péči, rady i inspiraci. Oba partneři tak mají uložené ve svém podvědomí, kde v rodině je jejich místo.

Po pravici otce sedí prvorozený syn, na kterého otec deleguje pravomoci. Je na místě jakéhosi následníka. Vedle matky sedí prvorozená dcera, která se zas učí od ní.

V mnoha rodinách samozřejmě improvizuji a u stolu usazuji i dvě dcery, tři děti, apod… Často se rozhoduji podle toho, jaké mají jednotliví rodinní příslušníci příznivé směry. Je totiž poměrně důležité, do jaké světové strany jsme natočení, jakou energií jsme ovlivněni. Stůl by měl být nastavený tak, aby zejména otec seděl ve svém příznivém směru a ideálně s pevnou zdí (oporou) za zády.

Sedět v čele není vždy výhoda

Mnohokrát jsem z čela stolu odsouvala dětskou stoličku… a nemyslete si, že za zvuků nějakého řevu nebo hlasitých protestů. Když dáte do čela dítě, je velmi přetížené… celá rodina se sice nastavuje podle jeho potřeb, ale zároveň dítě vnímá tíhu zodpovědnosti, se kterou si neví rady (a tak většinou zlobí a hlasitě se projevuje, protože jinak svou dominaci projevit nedokáže…). Děti to podvědomě cítí, a tak přesunutí z čela stolu je pro ně vlastně úlevné.

Důležité je, kde v interiéru se stůl nachází… Jestli symbolizuje rodinnou hojnost, nebo podporuje vtahy, můžeme tu posílit prosperitu.. Podle toho doporučuji barevnost, symbolické dekorace a vhodné elementy, které jsou v tomto místě podporující.

A když rodinu nemáte a přáli byste si ji? I tady je jídelní stůl zásadním místem. Umístěte si správně židle a sedněte si podle hierarchie, kterou jsem vám popsala. Přidejte prostírání, výzdobu podle podpůrných elementů. Této symbolické „řeči“ Vesmír dobře rozumí a jen otázkou času, kdy se u vás židle obsadí.

Jídelní stůl může být rodinnou kotvou, rozhodně toho využijte!