Symbolika - univerzální řeč

Články

aneb Feng-Shui kuchyňského nože


V knihách o Feng-Shui se můžete dočíst o blahodárných účincích různých symbolických doplňků a principů, kterými je příznivé se obklopovat. Je velký rozdíl, díváte-li se každý den do zdi, na obraz tygra nebo máte-li výhled do daleké zvlněné krajiny.

To ovšem neznamená, že každý člověk a každý dům by měl mít kolem sebe výhled do daleké krajiny. Máte-li ho totiž vy či váš dům v zádech – místo velké perspektivy vám přinese velkou nejistotu. V zádech je naopak důležité mít již zmiňovanou zeď = oporu (či horu nebo les)... Je to jako s kuchyňským nožem – může být vaším neoddělitelným pomocníkem, bez kterého se neobejdete, nebo smrtícím nástrojem.

Voda na východě či jihovýchodě může být příznivá (pokud Nebeské hodiny BaZhai v tomto místě neukazují negativní vodní energii Lia Sha) – ale kam tato Voda proudí? Doplňujete pohár hojnosti nebo ho naopak vyplachujete a vše co v něj je, je odnášeno pryč? Dětský pokoj může být nakrásně v té nejlepší energii domu, se správně nasměrovanou postelí a pracovním stolem – ale je-li tato místnost hned u vstupních dveří do bytu, úspěchy a štěstí svého potomka s ním moc sdílet nebudete, protože mu dáváte jasný signál – buď samostatný, my chceme mít svůj klid...

Není možné posuzovat vliv červené barvy, velkého kamene nebo vysokého stromu bez kontextu a vazby na celek. Když se něco dočtete, rozhodnete se v domě pro určitou změnu, vždy vše posuzujte podle toho co cítíte, jak na vás změna působí – a jestli skutečně symbolizuje to, co jste tím chtěli docílit!