Nejlepší recept

Články

aneb kuchyň podle Feng-Shui


Rozpoložení, ve kterém je kuchař/ka při přípravě jídla, je velmi důležité. Je velký rozdíl, zda vám večeři připravuje upracovaná a vystresovaná, nebo vděčná a šťastně naladěná žena. Její emoce, pocity, myšlenky totiž všichni „sníme“ spolu s jídlem a jsme jimi tudíž ovlivněni.

Kuchař má, ač si to ve velké většině neuvědomuje, velkou moc ovlivnit zdraví a smýšlení své rodiny. Dá se ale také říct, že má velkou zodpovědnost...

Při plánování novostaveb si proto dávám velmi záležet, aby kuchyň byla v co nejpříznivějším místě domu. Potřebujeme zde v jednom prostoru skloubit Vodu (dřez, myčka, lednice) a Oheň (trouba, sporák), a to je vždy velmi citlivé téma – neboť bez harmonizace a správného promyšlení linky, bude Voda hasit Oheň... Jídlo nebude plné energie, možná ani kuchařku nebude bavit pokrmy připravovat... Její nechuť se snadno přenese na strávníky a projeví se v životě rodiny.

Umístění a směry

Našli jsme příznivé místo pro kuchyň - jak podle BaZhai, BaGua i Letící Hvězdy. Víme tak, které barvy jsou v této místnosti vhodné. Tónování stěn není možné do kuchyně podle Feng-Shui vybírat obecně – vždy záleží, jaký „koktejl“ prvků nám definovaly výpočty daného místa, které je každé jiné! Dalším krokem je uspořádání linky, tak aby kuchař měl při vaření v zádech oporu- nejlépe zeď (ne dveře do kuchyně) a aby stál, minimálně za sporákem, ve svém příznivém směru. Ideální je, když je veškerá pracovní plocha nasměrována tak, že kuchař stojí čelem k vlivu světové strany, která jej posiluje a harmonizuje. Pro MingKwa 1, 3, 4 a 9 jsou to směry S, V, JV a J, pro MingKwa 2, 5, 6, 7 a 8 jsou to směry Z, SZ, JZ a SV.

V rodinách, kde vaří oba partneři a nemají shodné příznivé směry, je třeba vymyslet nějaký kompromis – nabídnout část linky ve východním a část v západním směru, sporák umístit podle toho, kdo z partnerů vaří častěji... Rozhodnutí může vyjít i podle toho, na kterého z partnerů je nasměrovaná sedačka, postel v ložnici, pro koho je celkové nasměrování domu příznivější a v kuchyni pak podpořit toho druhého... Ve výsledku by dům neměl žádného z partnerů upřednostňovat – dům by měl páru přinášet vždy harmonii a vyvážený vztah.

Proč to všechno děláme?

Směry, barvy, prvky – vše je sladěno tak, aby se kuchař při přípravě pokrmů cítil dobře. Teď je na něm/ní, jak s touto dispozicí naloží. Vaření by mělo být vědomé – měli bychom dokázat ocenit suroviny, přistupovat k nim s vděčností, soustředit se na přítomný okamžik (nekomandovat při vaření dítě u psaní úkolů, nevyřizovat telefonáty...). Zkuste si uvědomit, že teď ovlivňujete povahu energie jídla a je na vás, čím bude vyživena vaše rodina. Nemáte-li čerstvé suroviny, je vaše úloha o to důležitější. Jinou energii nese paprika utržená z vlastního záhonu pár minut před servírováním a paprika dozrávající v kamionu na cestě ze Španělska.

Víte, že žijeme na „vodní planetě“. Vše je tu stvořeno z vody – i naše těla, i potraviny, které konzumujeme. Ve všem je určitý podíl vody. Voda je vodivá – nese energii. Podívejte se, co zjistil Masaru Emoto – jak voda naloží s informací.

Jak vidíte, je velmi důležité, jak se cítíme a na co myslíme, když vaříme... (a samozřejmě nejen, když vaříme :-) Četla jsem v jedné knížce, jak kdysi šamani a náčelníci vysoko v Andách stoupali každé ráno do vrchu k nádržím na pitnou vodu, která pak tekla vodními kanály do vesnic pro použití v kuchyních... a žehnali jí! Takovéto představitele země bych si přála i dnes! Tatam by byla krize a blbá nálada. Místo negativních zpráv bychom byli denodenně krmeni dobrotou, vděčností a spiritualitou... Ale třeba – když s tím začneme sami a zavedeme „programování“ vody do běžného fungování rodiny, bude se za pár generací blýskat na lepší časy...