Jak funguje Feng-Shui

Články

Západní kultura vs. východní filozofie

Zdravá výživa hlásá – jezte to, co je vypěstováno v tuzemsku: jablko a hruška jsou našim žaludkům bližší než fíky; křesťanské rituály strávíme také - oproti třeba budhistickým, i když víra se z nás už dávno vytratila... Potřebujeme tedy ke kvalitnímu bydlení čínské Feng-Shui?


Odpověď zní: ne... Naše potíž je ale v tom, že jsme se odcizili sami sobě, zemi, ve které žijeme, planetě, na které se řítíme vesmírem. Naše souznění s živly jsme vyměnili za technické vymoženosti. Kdybychom využívali moudrosti našich praprababiček, řídili se citem, tak si dovolím říct, že žádné Feng-Shui asi opravdu nepotřebujeme. Jenomže my jsme opustili staré rituály, naši Zemi spíše zneužíváme, než využíváme, natož abychom s ní souzněli.

A tady nám může pomoci učení Feng-Shui. Staří Číňané zaznamenávali vše, co je obklopovalo, veškeré přírodní jevy. Potřebovali získat určitou jistotu, jak příroda funguje, zjistit, co je neměnné, co a jak se stále opakuje, a pak tyto vztahy aplikovali na svůj život, aby byl co nejharmoničtější. A z těchto poznatků můžeme čerpat i my, tady a teď. Doba a životní styl se od dob vzniku Feng-Shui změnily. Zařízení našich domácností je dramaticky odlišné, ale základ zůstává stejný. Planeta se otáčí stále stejným směrem, ZEMĚ stále koriguje VODU (břehy řek), OHEŇ i nadále taví KOV atd. Vztahy prvků (dřevo, oheň, země, kov, voda) jsou pořád totožné, slunce vychází na východě a klesá k západu.

Jak to tedy funguje?

Vemte si jako příklad obyčejnou židli. Postavte ji čelem ke zdi a zády ke dveřím a posaďte se. Chvíli seďte (ideální by bylo, kdyby zrovna někdo dveřmi vešel :-) a pak se i se židlí otočte o 180°. Teď máte v zádech zeď (oporu) a výhled na dveře. Předpokládám, že se cítíte mnohem lépe. A to je dobré Feng-Shui! Stejně by se měly stavět i domy. S oporou v zádech a výhledem dopředu, aby se jejich obyvatelé cítili dobře. Na židli to cítíte okamžitě, ale u domu si toho většina lidí nevšimne, přestože to funguje pro jeho obyvatele obdobně.

VODA hasí OHEŇ – to víme všichni. Podívejte se ale do kuchyně. U mnoha klientů vidím sporák vedle dřezu nebo myčky, klasikou bývá mikrovlnka na lednici. Jak se asi cítí OHEŇ na sporáku, je-li neustále hašen blízkou energií VODY? Máte-li to tak, nebědujte a zkuste přizvat prostředníka – DŘEVO, například v podobě masivního kuchyňského prkýnka. VODA totiž živí DŘEVO a to zase sytí OHEŇ. Tak dostanete prvky do souladu.

Feng-Shui pracuje kromě prvků, také s energií. Nemám na mysli elektrickou energii, ale sílu, která nás obklopuje, vyživuje, prostupuje... Všimli jste si, že v kuchyni je jiná atmosféra než v ložnici? Každý byt, každá místnost má svou odlišnou energii (vůni, náladu, sílu). Tento princip platí i na jednotlivé země, světadíly. Tahne vás to do prosluněné energické Itálie nebo v létě zamíříte raději do klidu severských zemí? Cítíte ten rozdíl?

Přicházíte do domu a přímo proti vám jsou dveře na WC. Co se stane s energií vstupující dovnitř? Není-li nasměrována jinam – je spláchnuta odpadem pryč. Dáte-li proti vstupu zrcadlo, stane se něco podobného – veškerá energie přicházející k vám domů se odrazí (zrcadlo přece odráží vše, co „vidí“) a vrátí se zpět ven. Nebo: co dělá s energií obraz mořské panny na břehu rozbouřeného moře v bytě osamělé ženy? Posiluje její vlastní samotu! Tohle všechno byste věděli, kdybyste svůj domov procítili a svými pocity se řídili.

Počátky Feng-Shui sahají už do roku 3000 př. n.l. Učení je velmi dobře propracované a barvité, takže kromě mnoha aspektů, kterých si skutečně můžete všimnout sami a hned teď, je toho ještě spousta, co zjistíme výpočtem. Je třeba se podívat na kterou světovou stranu váš příbytek „hledí“, jaké panují vztahy prvků zrození domu a jeho obyvatel atd.

A zamilujete-li se do Feng-Shui a do svého domova, je to pak láska na celý život. Jste najednou obklopeni lidmi, se kterými si nerozumíte? Na úřadech vám nechtějí vyjít vstříc? Zbystříte, že se děje něco neharmonického. Podíváte se, co máte doma na JZ (vztahy, péče) a na SZ (nápomocní přátelé, bezpečí). Jak to vypadá u vstupních dveří? Kromě nutného pořádku je třeba překontrolovat prvky, které váš příbytek v daném sektoru ovlivňují.

Mou kamarádku najednou začal nesmyslně atakovat člověk bydlící v bytě nad ní. Došlo dokonce až na soud. Vytáhla jsem si Rozbor Feng-Shui, který jsem jí dělala mezi prvními. Na SZ – v obýváku měla modrou sedačku. VODA – modrá barva, jež oslabuje KOV – Nápomocné přátele a Bezpečí! Tehdy jsme to moc neřešily, protože hlavní problém bytu a kamarádky byl úplně někde jinde. Doporučila jsem jí, aby zatím v rychlosti přehodila přes sedačku bílou deku, na stolek dala kulatou mísu (kruh – prvek kovu a prázdná mísa čeká na naplnění), oblékat se do bílé – v žádném případě do modré barvy. Spor se zdárně vyřešil, celý dům byl na straně kamarádky a soused se přišel s pláčem omluvit.

Je to náhoda?