Články

Jak funguje Feng-Shui

Pro někoho je toto umění esoterickým výkřikem, další působení Feng-Shui vysvětluje placebo efektem. Chápu, když čtu rady typu: „šťastné manželství si zajistíme umístěním dvou pekingských kachniček do pravého zadního rohu... „

Osobně, nad schopností Feng-Shui odhalit příčiny životních problémů a otevřít se změnám vedoucím k harmonii, žasnu už deset let. Když se totiž podíváme pod povrch principů a vlivů, které Feng-Shui definuje, zjistíme, že ve skutečnosti máme co dělat s detailně propracovanou psychologií prostoru, která bere v potaz podrobnou charakteristiku člověka i vlivy planety a okolního vesmíru. Konzultant Feng-Shui (absolvent školy Feng-Shui – ne čtenář knih dostupných na trhu) vidí, jak žijete, kde se vám v životě daří, co drhne a před čím zavíráte oči. Není náhoda, kde vršíte hromádky papírů, odstřižků a účtenek. Není náhoda, kde se vám dobře sedí a které křeslo použije maximálně návštěva.

Kamarádka se rozhodla změnit interiér bytu a potřebovala poradit s novým umístěním své postele. Měla nějakou představu. Když se rozpovídala víc, ukázala na jiné místo, kde spí, když je doma sama. Přesně tam, kde bych jí se znalostí vlivů Feng-Shui poradila postel přesunout... Všichni to totiž víme, co nám dělá dobře, ale buď se neposloucháme nebo tomu vnitřnímu hlasu nevěříme...

A jak to tedy funguje? Všichni bez rozdílu máme v jižní části domů či bytů místo, kterým sytíme naše sebepřijetí, sebevědomí, to jak umíme stát ve světle, zda si umíme říct o peníze, apod. To, nakolik nám to jde, mi řeknou další vlivy, které na tento prostor působí, podle toho, jak je dům natočený na světové strany a na terén, kdy se narodil. Některé síly toto ocenění mohou ještě umocnit a podpořit prosperitou a hojností, ale někde se potýkáme se stagnací, rozbouřenými emocemi, nejistotou, atd. A teď je rozdíl, jestli tudy jen procházíme, necháme celý prostor odplavit koupelnou nebo tu otevíráme vchodové dveře.

Vždy se přednostně snažím o porozumění, co se v prostoru děje, jak působí tzv. Nepříznivé vlivy, protože často to jsou právě tato místa, která jsou motorem osobního vývoje. Tam, kde se nedaří vztahům, je zas možnost se otevřít slibné kariéře... Je škoda, když to, co by nám bezvadně šlo nevyužíváme/nežijeme a nasměrujeme sedačku do místa, kde si pěstujeme splíny. Proměníme-li interiér skrze barvy, symboliku, posunutím nábytku či otočením postele, tak abychom maximálně využili to příznivé + pochopíme to „nepříznivé“ a naučíme se na tom růst, život se může změnit velmi radikálně.

Nemám pocit, že by nás nějaký dům zavedl do těžké životní situace. Mám více dlouhodobých klientů, kteří si postupně pronajali více bytů a nevědomky si přitáhli stále stejné energie. Jsme to totiž my, kdo si všechny situace tvoří. Okolní prostor, životní situace, nám to jen odzrcadlí, abychom to, co máme uvnitř, viděli zvenčí.